Non-Teaching Staff

 

Non- Teaching Staff 

Anatomy

S.No

Post

Name

1

Technicians

Muneer Swami

2

Dissection Hall Attendants

Birbal Singh Yadav

Hemant Kumar

Arjun Singh

Sanjay Kumar

3

Store Keeper Cum Clerk

Lokesh Kumar

4

Sweepers

Outsourced

Physiology

S.No

Post

Name

1

Technical Assistant

Pankaj Kumar Verma

2

Technician

Mr. Lalit, Mr. Farheen

3

Store Keeper Cum Clerk

Shaista

4

Laboratory Attendants

Adarsh Kumar Srivastava

Sachin Kumar

5

Steno-Typist

Ajay Kumar

6

Sweeper

Outsourced

Biochemistry

S.No

Post

Name

1

Technical Assistant

Ashok Kumar

2

Technician

Mr. Amit Kumar

3

Store Keeper Cum Clerk

Sachin Kumar

4

Laboratory Attendant

Roshan Lal

5

Sweepers

Outsourced

Pathology

S.No

Post

Name

1

Artist

Harvindra Singh

Technical Assistant

Mr. Mayank

Miss. Archana Sagar

Technicians

Mr. Vinod Kumar

Heena Rajput

2

Laboratory Attendants

Sonvindra Singh

Shekhar Singh Nagar

3

Steno Typist

Hemendra Mandal

4

Clerk

Rehan Javed

5

Storekeeper

Naresh Ban

6

Record Clerk

Kahkashan

7

Sweepers

Outsourced

Microbiology

S.No

Post

Name

1

Technical Assistant

Mr. Pradeep

Ms. Khyati

2

Technicians

Mr. Shajid

Mr. Vaseem

3

Laboratory Attendants

Balwant Kumar

Kishan Kumar

4

Store Keeper

Vinit Tyagi

5

Record Clerk

Bhanu Pratap Singh

6

Steno-Typist

Monika Singh

7

Sweepers

Outsourced

Pharmacology

S.No

Post

Name

1

Store Keeper Cum Clerk

Navneet Kumar Chaurasiya

2

Steno Typist

Mr. Devendra
Singh

3

Laboratory Attendants

Mukesh Kumar

4

Sweepers

Outsourced

Forensic Medicine

S.No

Post

Name

1

Laboratory Attendants

Chandra Pal Singh

2

Steno Typist

Vinay Kumar

3

Store Keeper Cum Clerk

Renu Chauhan

4

Sweepers

Outsourced

Community Medicine

S.No

Post

Name

1

Medical Social Worker

Babita

2

Stenographer

Bhanu Pratap Singh

3

Record Clerk

Ram Kumar

4

Store Keeper

Virendra Kuamr

5

Attendant

Ganesh Kumar

6

Sweepers

Outsourced

General Medicine

S.No

Post

Name

1

E.C.G. Technician

Kartar Singh, Mr. Vinod
Kumar

2

Technician/Technical Asstt.

Naresh Kumar

3

Lab Attendants

Pushkar Chandra

4

Steno Typist

Virendra Singh

5

Record Clerk

Roop Singh

6

Sweepers

Outsourced

TB & Chest

S.No

Post

Name

1

Technician/Technical Asstt.

Rahul Kumar

2

Lab Attendants

Lalit Prasad

3

Steno Typist/Record Clerk

Jaswant

4

Tb & Chest Health Visitor

Ravindra Goswami

5

Sweepers

Out-Sourced

Dermatology

S.No

Post

Name

1

Technician/Technical Asstt.

Suresh Kumar

2

Lab Attendants

Kishan Ram

3

Steno Typist/Record Clerk

Ravi Kumar

4

Sweepers

Outsourced

Psychiatry

S.No

Post

Name

1

Technician/Technical Asstt.

Dheer Singh

2

Lab Attendants

Rajendra Kumar

3

Steno Typist/Record Clerk

Vineet Kumar

4

Psychiatric Social Workers

Kishanveer

5

Sweepers

Outsourced

Peadiatrics

S.No

Post

Name

1

Child Psychologist

Jyoti Mishra

2

Health Educator

Rohit Choudhary

3

Technical Assistant

Suneet Gupta

4

Technician

Harishankar Goswami

5

Laboratory Attendants

Kishor Kumar

6

Store Keeper

Neeraj Kumar Goswami

7

Steno Typist

Manoj Kumar

8

Record Clerk

Yogesh Kumar

9

Social Worker

Hareesh

10

Sweepers

Outsourced

Surgery

S.No

Post

Name

1

Technician/Technical Asstt.

Aioush Tyagi

2

Lab Attendants

Gopal Kumar Arya

3

Reception

Mr. Pintu Kumar

4

Steno Typist

Mr. Sonu

5

Record Clerk

Manoj Kumar

6

Sweepers

Outsourced

Orthopedics

S.No

Post

Name

1

Technician/Technical Asstt.

Dinesh Kumar

2

Lab Attendants

Pankaj Sharma

3

Reception

Somveer Singh

4

Steno Typist

Jitendra Kumar

5

Record Clerk

Pankaj Singh

6

Sweepers

Outsourced

E.N.T

S.No

Post

Name

1

Technician/Technical Asstt.

Kunwar Pal

2

Lab Attendants

Kailash Chandra

3

Reception

Rajendra Kumar

4

Steno Typist

Manishankar Singh

5

Record Clerk

Devesh Namdev

6

Audiometry Technician

S.P. Tiwari

7

Speech Therapist

Praveen Shukla

8

Sweepers

Outsourced

Ophthalmology

S.No

Post

Name

1

Technician/Technical Asstt.

Sonpal Singh

2

Lab Attendants

Waseema

3

Reception

Geeta

4

Steno Typist

Hari Om Gupta

5

Record Clerk

Anuj

6

Refractionist

Mohit Mishra

7

Sweepers

Outsourced

Obs & Gynae

S.No

Post

Name

1

Social Worker

Kapil Kaushik

2

Technician/Technical Asstt.

Arvind Kumar

3

Lab Attendants

Dolly

4

Stenographer

Kripal

5

Store Keeper

Kapil Kumar

6

Record Clerk

Sanjay Singh

7

Sweepers

Outsourced

Radio Diagnosis

S.No

Post

Name

1

Radiographer Technicians

Ajay Kumar Verma

Sanjeev Kumar

Shaifali Verma

2

Darkroom Asst.

Shubham

Yogesh

3

Stenographer/Steno Typist

Tarun Kumar Sharma

4

Record Clerk

Rampal

5

Store Keeper

Suman

Anaesthesiology

S.No

Post

Name

1

Technical Asstt.
/ Technicians

Brijesh

Munesh

2

Steno Typist

Ms. Premlata

3

Record Clerk

Rakesh Kumar

4

Store Keeper

Neeraj

Dentistry

S.No

Post

Name

1

Dental Technicians

Brijendra

2

Store Keeper Cum Clerk

Mr. Vinod Kumar
Vishwakarma

Central Workshop

S.No

Department

Name

1

Superintendent (Engineer)

Rakesh Kr Vishnoi

2

Senior Technicians(Mechanical, Electrical,
Electronic & Refrigeration)

Anil Kumar ,Gautam
Kumar, Ashok Kumar, Chandan Prajapati

3

Junior Technicians

Rajesh Giri , Ashish Sharma

4

Carpenter

Rakesh Kumar

5

Black Smith

Liyakat Ali

6

Attendants

Anita , Sanjay Sharma , Manoj Kumar,

Central Record Section

S.No

Designation

Name

1

Medical Record Officer

Sani Lal

2

Statician

Prof. J.B Singh

3

Coding Clerks

Abhishek

4

Record Clerks

Vibhuti Rastogi.

5

Draftaries

Ambrish Kumar

6

Peon

Prakash Kumar

7

Steno Typist

Jyotika Rastogi

Central Sterilization Services Department

S.No

Designation

Name

1

Matron

Seni K. Mol Joseph

2

Staff Nurse

Neetu Saini , Sri Kala

3

Technical Assistant

Rajeev Kumar, Bahadur
Singh, Avneesh Kumar,Sonu
Kumar

4

Technician

Digvijay Parashar, Devendra Singh, Yogendra Kumar,
Suresh Kumar

5

Ward Boys

Mausam Ali, Ompal Singh,Kailash,Tarun

6

Sweeper

Bhawna, Kusum

Central Casualty Services

S.No

Designation

Name

1

Casuality Medical Officer

Dr. Kamal Kihsore Bhalla,, Dr. Vikram Sirohi, Dr. Abhishek, Dr.Varun Tiwari, Dr. Om Prakash Matwa

2

O.T. Staff To Function On 24 Hrs.Round The Clock Basis

Vaibhav Pratap Tyagi,Akash Sharma,Dinesh Kumar,Mukesh K Yadav,Ravi Singh,Sonu Gautam

3

Stretcher Bearers

Raj Kumar, Jaivir
Singh, Rajeev Kumar, Anil, Shiv Ray, Premchand

4

Receptionist- Cum-Clerk

Nisha

5

Ward Boys

Pankaj Sharma, Rampal
Singh, Geeta, Kamlesh
Yogi, Mahendra

6

Nursing & Paramedical Staff

Saurabh, Rizwana, Kalpana Raj

7

Clinical Staff For Casualty Beds

Ram Kumar, Raj Kumar, Pinku,
Sunil,Sanjeev,Ravi

Laundry

S.No

Designation

Name

1

Supervisor

Lokesh Kumar

2

Washerman

Shanu, Waseem, Afzal, Usmaan, Suhail, Shanawaz

3

Packer

Hariom, Vipin, Shahnaz, Prem, Vishnu, Shashi

Animal House

S.No

Designation

Name

1

Veterinary Officer

Dr. P.Kumar

2

Animal Attendant

Ram Kumar

3

Technician For Animal Operation Room

Ajay Gill

Central Photographic Unit

S.No

Designation

Name

1

Photographer

Shakeel Kaushar

2

Artist

Prashant Kumar Verma

3

Modelar

Divya Rani

4

Dark Room Assistant

Ankit Kumar

5

Audio-Visual Technician

Sunil Kumar

6

Store Keeper

Kanwar Pal

7

Attendant

Narottam Singh, Sunil Kumar

Pharmacy

S.No

Designation

Name

1

Pharmacist

D.K. Gupta

2

Pharmacist

Rajesh Awasthi

3

Computer Operator

Mukesh Kumar

4

Store Keeper

Arun

Library

S.No

Designation

Name

1

Librarian

Neetu Singh

2

Asst. Librarian

Om Pal Giri

3

Library Asst.

Nikhilesh Sharma / Mayank
Joshi

4

Peons

Kishore Kumar / Sarvesh
/ Gajna